Tak som sa prehrabával vo svojom japonskom archíve (t.j. zatiaľ nezverejnených zápiskoch o mojich prvých dňoch v Ucunomiji) a napadlo ma, že by som mohol zvýšiť povedomie Európanov o tunajších toaletných zariadeniach, resp. zariadeniach toaliet. Tak teda:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ako iste viete, japonský záchod bol zaradený na zoznam pamiatok UNESCO World Cultural Heritage. V zásade rozlišujeme štyri typy:
1. Ultratradičný záchod z dôb, keď domy boli ešte z dreva. Pred vojnou o ňom Junichirou Tanizaki napísal knihu (no dobre, tá kniha bola aj o iných veciach, ale nebazírujme na podrobnostiach). Je mimo obydlia, vystlaný čečinou, nikdy som ho nevidel a asi ani neuvidím. Tanizaki o ňom síce obdivne písal, ale už v tej dobe si sám nechal nainštalovať porcelánovú misu ...EPIC FAIL!!! (ehm....)2. Nudný záchod, podobný ako u nás. Jediná odlišnosť je možno dvojaké splachovanie a využitie splachovacej vody na umytie rúk. Teda najprv si tou vodou umyjete ruky a tá sa potom použije na spláchnutie (nie naopak, čo si to myslíte...).
3. Porcelánom osadený otvor v zemi, nad ktorý si musíte čupnúť. Od jeho ruského ekvivalentu ho odlišuje najmä jeho komfortný vzhľad. And now, make way for the...
4. Nazývaný tiež "Čo by sa stalo, keby Optimus Prime po príchode na Zem ako prvú vec nevidel nákladný truck, ale záchodovú misu" či ľudovejšie "Stroj na klystír." Má to vyhrievanú dosku, ktorá spolu so sklápaním dosky a splachovaním funguje na fotobunku. Zabudovaný bidet má množstvo (hrôzostrašných) funkcií a ešte je tam množstvo tlačidiel, ktoré som sa neodvažoval stlačiť, ale určite sú zárukou hodín a hodín kvalitnej zábavy.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Toľko archív. Doplním ešte jedno moje pozorovanie - hoci sa záchod po japonsky označuje výrazom toire (od toilet), či fajnovejším otearai (miesto umývania rúk), nemohlo mojej pozornosti uniknúť označenie, ktoré je zdá sa veľmi obľúbené na rôznych verejných miestach, a síce kešóšicu (化粧室), čiže miestnosť pre make-up. Tento výraz dostáva celkom zábavné kontúry, keď pri ňom stojí prívlastok "pre mužov". Hmmm.
~
EDIT: Nakoniec je to trochu
A vyskúšal si 3? :D
ReplyDeleteIste! Veď japonská vláda ma platí za to, aby som tu robil kultúrny výskum, predsa. :,)
ReplyDeleteKešóšicu je něco jinýho ;) Je to místnůstka se zrcadlama vedle dámských záchodů. Slouží k tomu, aby se slečny nemačkaly u umyvadel v "záchodové části", když si potřebujou jenom napudrovat nos. Na Gakušúinu jsou kešóšicu těžce populární ;)
ReplyDeleteĎakujem za opravu!
ReplyDeleteHmmmm, byla jsem dneska v Tokyu Hands a tam měli záchod označenej kešóšicu :D Takže už je to zase záhada a můžeš ten edit opět umazat f^_^;
ReplyDeleteTaky jsem ještě viděla označení paudá rúmu, což je taky ta dívčí kešóšicu. Zmatek.